pojazdy-specjalistyczne-2Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, że istnieją auta inne niż wszystkie? Wozy strażackie czy karetki to pojazdy specjalistyczne, których budowa i funkcjonalność różni się od zwykłych aut. W obu przypadkach przewożony sprzęt ma wpływ na kształt pojazdu.

Wozy strażackie to pojazdy specjalistyczne ze względu na znaczną wysokość i przewożony sprzęt do gaszenia pożarów. Muszą być szybkie, ale także stabilne. Tak więc niezwykle istotna jest przyczepność do podłoża i zwrotność. Ze względu na szczególne przeznaczenie, bardzo ważne w ich przypadku są regularne przeglądy techniczne, pozwalające wykryć ewentualne nieprawidłowości.

Budowa karetek także różni się od kształtu aut osobowych. Te pojazdy specjalistyczne są projektowane i produkowane w odpowiednio przygotowanych do tego firmach. Linia montażowa różni się od tej, na której składane są zwykłe auta. W kwestii wymaganych testów bezpieczeństwa i certyfikatów jakości standardy są znacznie podwyższone.

Znawcy tematu są zgodni, że w obu wymienionych i opisanych wyżej przypadkach lepiej sprawdzają się pojazdy specjalistyczne, które powstały w specjalnie do tego przeznaczonych fabrykach, niż auta osobowe bądź ciężarowe tylko czasowo przystosowane do określonych celów.