motoryzacja (31)Wymiana oleju jest czynnością prostą i na ogół możemy wykonać ją sami, pomimo skomplikowanych rozwiązań jakimi raczy nas współczesna motoryzacja. Potrzebny nam będzie nowy olej w odpowiedniej ilości oraz odpowiedniego gatunku (najlepiej taki, jak był wcześniej w silniku), a także nowy filtr oleju. Przyda się podnośnik, kobyłki i specjalny klucz do odkręcania filtra oleju, ponieważ może być on zapieczony. Resztę zrobimy zwykłymi narzędziami.

Rozgrzejmy silnik do temperatury roboczej, dzięki temu olej łatwiej ścieknie. Podnieśmy auto podnośnikiem i zabezpieczmy kobyłkami (podpórkami), podstawmy jakieś naczynie i odkręćmy korek spustowy oleju. Uważamy by się nie poparzyć – olej z rozgrzanego silnika będzie gorący! Gdy olej będzie się zlewał odkręćmy filtr oleju.

Przed przykręceniem nowego filtra posmarujmy jego uszczelkę olejem, jak również nalejmy nieco oleju do wnętrza. Nowy filtr dokręćmy ręką najmocniej jak damy radę – nie używajmy klucza. Dokręćmy z wyczuciem korek spustowy oleju, po czym wlejmy nowy olej do silnika. Odpalmy samochód na kilka minut, po czym zgaśmy silnik i skontrolujmy poziom – powinien nieco się obniżyć. Dolejmy oleju ostatni raz i wymianę mamy z głowy.